Custom Search

“Azı Yarar, ortası karar, çoğu zarar” ilkesinin en çok geçerli olduğu alanlardan birisi kuşkusuz beslenme. Bitki çayları da bu konuda bir istisna değil. Faydalı bir içecek olan ve bilhassa hanımlar tarafından zayıflama amacıyla içilen yeşil çay da gereğinden fazla tüketilirse bazı yan etkileri ortaya çıkabiliyor. Bu yazımızda fazla içilen yeşil çayın zararları konusuna temas edeceğiz.

1-) Fazla Kafeinin Zararları: İlk olarak siyah çay kadar olmasa bile yeşil çayın da kafein içerdiğini unutmamak gerekli. Fazla kafein alındığında en sık görülen problem uyku kaçmasıdır. Daha yüksek dozlarda çarpıntı, seğirmeler, heyecan ve gerginlik ortaya çıkabilir.

Öyleyse, yeşil çay günde kaç bardak içilmeli? Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadan günlük alınabilecek kafein miktarı kişiden kişiye değişir ve çeşitli kaynaklarda 300 mg ile 500 mg arasında üst sınırlar verilmiştir.Yeşil çayın koyuluğuna göre kafein miktarı bir bardakta 25-50 mg arasında değişmektedir. Buna göre olumsuz bir etkinin görülmesi için yaklaşık 10 bardak yeşil çay içmek gerekiyor. Tabi ki bu, 10 bardak içeceğimiz anlamına gelmemeli. Günde 3-4 bardaktan fazlası dokunabilir.

yeşil çayın zararları

2-) Kafein Bağımlılığı: Kafein uzun vadeli bazı problemler de yaratıyor. Kafein beyin hücrelerini aktif hale getiren bir bileşiktir ama uzun süre yüksek dozlarda kullanıldığında beyin hücreleri bu duruma alışır ve konsantrasyonu sağlamak için daha çok kafein almak zorunda kalırsınız. Kafein bağımlılığı adı verilen bu durum siyah çayın zararları listesinin de başındadır ve her ne kadar yeşil çaydaki kafein oranı daha düşük olsada aşırı tüketim kafein bağımlılığı geliştirmenize yol açabilir. Yeşil çayın bu zararından korunmak ise gayet basit olup yapmanız gereken tek şey çok fazla içmemek.

3-) Mide Bulantısı: Yeşil çay, tannin ve kateşinler gibi antioksidan nitelikli nebati bileşikler açısından zengin bir içecek. Bu maddeler aslında oldukça faydalı ama boş bir mideye aniden girdiklerinde mide çeperini rahatsız edebiliyorlar. Bu yüzden bilhassa midesi hassas olanlar aç karnına yeşil çay içtiğinde mide bulantısı ve karın ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Bu durum neredeyse her zaman sabah ilk iş olarak yeşil çay içmenin neticesinde meydana geliyor. Yeşil çayın midenizi bulandırmasını istermiyorsanız sabah boş mideyle içmemekte fayda var.

4-) Demir Eksikliği: Çok tüketilen yeşil çay besinleri sindirmemizi de etkileyebiliyor. Araştırmalar yeşil çay tüketen kişilerde bitkisel kökenli demir minerali emiliminin azaldığı göstermektedir. Bu duruma yol açan yeşil çaydaki kafein ve tanen. Bu maddeler, demirin kana geçmesini sağlayan proteinlere bağlanarak işlevlerini engelliyor. Demir eksikliği anemisi kadınlarda daha çok görüldüğü için hanımlar hususen dikkatli olmalı. Aslında, yeşil çayın bu olası zararının önüne geçmek çok kolay. Öncelikle yeşil çayı yemek zamanı içmeyin. Yeşil çay içmek için en iyi zaman iki öğünün tam ortasındaki saatler. Yeşil çaya limon eklemek de yan etkisini azaltabilir çünkü limondaki C vitamini, demir emilimini artırıcı etkiye sahip.

5-) Dehidrasyon: Bu kelime vücuttaki suyun azalması demektir. Her ne kadar yeşil çay büyük ölçüde sudan ibaret olsa da içindeki çeşitli bileşikler böbrekleri çalıştırıp idrara çıkmaya sebep olur. Bu yüzden yeşil çayın vücuttaki suyun atılması şeklinde bir etkisi de mevcuttur. Sık sık yeşil çay içiyorsanız susuz kalmadığınızdan emin olmaya çalışın. Elbette buna en çok dikkat etmesi gereken gebelerdir.

hamilelikte yeşil çay

6-) Hamilelikte Yeşil Çayın Zararları: Yeşil çay ve diğer kafeinli içecekler, hamileler için zararlı olabilmektedir. Hamilelik ilerledikçe vücudun kafeini atma hızı düşer yani kafein kanda daha uzun süre kalır ve etkisi artar. Anne karnındaki bebek için kafeini vücuttan atmak daha da zordur ve etkisi fazladır. Norveç'te 60.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma hamilelik sırasında tüketilen kafeinin bebeğin doğum ağırlığını düşürdüğünü göstermiştir. Çok fazla kafein alındığında düşük riski de ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hamilelerin kafeinli besinlerden uzak durması gereklidir. Ayrıca, yeşil çayın demir emilimini azaltıcı ve vücuttaki suyu atıcı etkisi hamileyken daha büyük bir problem teşkil edecektir.

Hamilelikteki yeşil çayla ilgili riskler emziren anneler için de geçerlidir. Çaydaki maddeler anne sütü yoluyla bebeğe geçer ve yeni doğan bebeklerin vücudu bu maddeleri atmakta yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden, bu dönemde de çay tüketmek önerilmemektedir.

limonlu yeşil çay

Sonuç: Doğru ve Az İçilen Yeşil Çay Faydalı

Yeşil çayda bulunan kafein kilo vermeyi sağlamaktan algıyı ve zihni açmaya kadar birçok faydalar sağlayan bir maddedir. Yeşil çay antioksidanları ise yıllardır yapılan sayısız ilmi araştırmaya konu olmuş, kolesterol ve şekeri kontrol altına almaktan kanseri önlemeye çok çeşitli yönlerden sağlığınıza katkı sağlayan bileşiklerdir. Bu yönüyle yeşil çayın her durumda faydasının zararından çok olduğunu söyleyebiliriz. Mesele, yeşil çayın olası zararlarını en aza indirmek. Bunun içinde yukarıda anlatılanları dikkate alarak yeşil çayı doğru zamanda ve gereken dozda tüketmek gerekiyor.

Custom Search