Custom Search

Sağlığa çeşitli açılardan faydalı bir içecek olan yeşil çay en büyük ilgiyi şüphesiz ki zayıflatıcı etkisi sayesinde görüyor. Öyle ki zayıflamak isteyenlerin ilk başvurduğu ürünlerden birisi yeşil çaydır, demek yanlış olmayacaktır. Yeşil çayla ilgili medyadaki haberler, uzmanların anlattıkları ve yeşil çayla zayıflayanların yorumlarına bakarsanız bu içeceğin ciddi kilo verdirici bir potansiyeli olmalı. Peki yeşil çay içmek gerçekten insanı zayıflatır mı? Eğer öyleyse bunu nasıl yapar ve ne kadar yağ yaktırır? Hâlihazırda bu sorulara ilmi bulgular ışığında yanıt arıyoruz ve yeşil çayın kalorisi ve bileşimini araştırmakla işe başladık.

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Zayıflama için tüketilecek bir içeceğin herşeyden evvel çok düşük bir kalori içeriği olması gerekir. Bu yüzden ilk önce yeşil çayın kalorisi kaç, diye bir bakmak yerinde olacaktır. Şekersiz ve başka herhangi bir şey katılmamış bir fincan yeşil çayda sıfır kalori vardır. Bir başka deyişle saf yeşil çay hiç kalori içermez ve kesinlikle kilo aldırıcı bir etkisi olmayacaktır. Ancak yeşil çayın zayıflamaya faydası bununla sınırlı değil. Yeşil çay fazladan aldığınız öteki kalorileri de yakmanıza katkı sağlayabilir ve bunu içerdiği kafein ve yeşil çay kateşinleri sayesinde gerçekleştirir.

yeşil çayla zayılayan kadın

Kafein

Bir bardak yani 250 ml. yeşil çay yaklaşık 25 mg kafein içermektedir. Kafein günlük beslenmemiz sırasında sıkça aldığımız, kahve, çay, çikolata ve kola gibi besin maddelerinde bulunan doğal bir uyarıcı maddedir. Kahve içen kişilerin kendini enerjik hissetmesi, gece içilen çayın uykuyu kaçırması kafeinin bu uyarıcı özelliğinden kaynaklanır. Bu yönüyle kafein metabolizmayı hızlandırır ve daha çok kalori yakılmasını sağlar. Yeşil çayın da kafein ihtiva eden bir içecek olması nedeniyle vücudumuzun yağ yakmasına ve kilo vermeye yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Antioksidan Zengini

Metabolizmayı hızlandıran kafein çay ve kahvede de bulunduğu halde, yeşil çayın zayıflatıcı yönüyle bu içeceklerden daha öne çıktığını görüyoruz. Bunu sebebi yeşil çayın kafeine ek olarak kateşinler adı verilen antioksidanlar açısından zengin olmasıdır. Yeşil çay kateşinlerinin en önemlisi ise Epigallokateşin Gallat (EGCG) adlı bir bileşiktir.

Epigallokateşin Gallat, çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir maddedir. Siyah çayın işlenmesi sırasında bu madde büyük ölçüde yok olurken farklı bir şekilde işlenen yeşil çayda korunur. Bu yüzden yeşil çayda bu antioksidanın oranı siyah çaydakinin yaklaşık on katıdır. Yeşil çay ile zayıflama konusuna büyük ilgi olduğu için bilim adamları da boş durmayıp Epigallokateşin Gallat'ın obezite ve kilo verme üzerindeki etkilerini sayısız deneyler yaparak incelemişler. Bu konudaki çalışmaların çoğunluğu Epigallokateşin Gallat’ın yağ oksidasyonu yani vücutta yağ asitlerinin parçalanması sürecini hızlandırdığı ortaya koymaktadır. Metabolizmayı da hızlandıran ve kalori yakmayı hızlandıran yeşil çaya has bu maddenin kilo vermeye yardımcı olacağı ortadadır.1 Epigallokateşin Gallat, aynı zamanda kötü kolesterolü, insülin direncini, kan basıncını ve kan şekerini azaltarak sağlığa birçok faydalar sağlar. Kanseri önler ve beyni çalıştırır. 

Yeşil Çay Kaç Kalori Yaktırır?

Yeşil çay bileşenlerinin kalori yakmaya yardımcı olduğu ve zayıflama sağlayabileceği görülmektedir. Bu noktada haklı olarak merak edilen husus yeşil çayın ne kadar etkili olduğudur. Doğrusu, yeşil çay ne kadar yağ yakar, sorusuna bilim adamları da kesin bir cevap veremiyor. yeşil çay kaç kalori yakarYapılan çeşitli deneyler, yeşil çay tüketenlerde 12 hafta sonunda tüketmeyenlere göre 2 ila 6 kg. arasında bir fazladan zayıflama olduğunu tespit etmiştir.2 Yeşil çayın yağ yakma etkisinin beslenme, yaşam tarzı, yaş, cinsiyet ve egzersiz gibi birçok faktöre göre değiştiğini söylemekte yarar görüyoruz. Yeşil çaydan en çok faydayı sağlamak için sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve sağlık durumunuza uygun bir egzersiz programı gereklidir. Ayrıca, yeşil çay spordan önce içilirse metabolizmayı hızlandırıcı etkisi daha büyük olacaktır.

Yeşil Çay Az Yemeye Yol Açıyor

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ okidasyonu yanında iştahınızı azaltarak da kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Bağırsaklarda salgılanan kolesistokinin adlı bir hormon, beyni uyararak doyma hissi yaratır. Yani iştah kesici bir hormondur. Yeşil çay ve siyah çay bu hormonun salgısını arttırmaktadır.3 Bu yüzden yeşil çayın iştahı azalttığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

bardakta yeşil çay

Yeşil Çay Yağ Emilimini Azaltıyor

Diyet yaparak zayıflayanlar veya zayıflamak isteyenlere yeşil çayın bir başka faydası daha var. Yeşil çay kateşinleri ve hususen Epigallokateşin Gallat, bağırsaklarda yağ ve kolesterolün emilmesini yavaşlatıyor.4 Böylece yağlı gıdalar yeseniz bile bir fincan yeşil çay içerek fazla kalorilerin en azından bir kısmının kana geçmesine engel olabiliyorsunuz. Elbette bu, istediğiniz kadar yağ tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor. Sağlıksız ve yüksek kalorili bir beslenmeniz varsa yeşil çayın koruyucu etkisi bile bir fayda etmeyecektir.

Evet, Yeşil Çay Zayıflatır Ama…

Sonuç olarak “yeşil çay zayıflamamı sağlar mı?” sorusuna evet cevabını vermek uygundur. Ancak bu sadece yeşil çay tüketerek zayıflayacağınız anlamına gelmez. Sağlıklı bir diyet ve hareketli bir yaşam olmadan yeşil çayın etkisi çok sınırlı kalacaktır. Zamanının çoğunu hareketsiz geçiren ve ihtiyacı olandan fazla kalori alan bir kişi yeşil çay içse de, içmese de büyük ihtimalle kilo veremeyecektir. Bu yüzden yalnızca yeşil çay içmekle uygun bir kiloya ulaşmak konusunda gerekeni yaptığınız düşüncesine kapılmak yanlış olur. Yeşil çayla zayıflayanlar araında girmek istiyorsanız dengeli beslenmenin yanında yoğun bir spor faaliyetimiz olmasa bile en azından yürüyüş gereklidir.

1-) examine.com

2-) Jówko, 2015. “Green Tea Catechins and Sport Performance”, Antioxidants in Sport Nutrition. Editör: Lamprech. Boca Raton; Taylor & Francis.

3-) Yamamoto, Raj, (CRC Press, 1997, Newyork). Chemistry and Applications of Green Tea. syf. 53.

4-) Koo, Noh, (2007). Green Tea as Inhibitor of the Intestinal Absorption of Lipids: Potential Mechanism for its Lipid-Lowering Effect. The Journal of Nutritional Biochemistry.

Custom Search