Custom Search

Genelde tatlılarda kullanılan tarçın hoş ve ferahlatıcı etkisi yanında sağlığımız açısından pek çok faydası olan bir baharat. Bu yazımızda tarçının faydalarından bahdedeceğiz.

Önce tarçının besin değerine bir bakalım. Tarçın bolca manganez ile önemli ölçüde kalsiyum ve demir içeriyor. Ayrıca ağırlığının yarısı liften oluşuyor. O kadar ki, 1 gram tarçın yemenin bile faydası var.

Tarih boyunca pekçok baharat yiyecekleri bozulmaya karşı korumak için kullanılmış ama tarçının bunların arasında özel bir yeri var. Gerçek bir doğal koruyucu madde olan tarçının aromasını veren sinnamaldehit maddesinin yiyeceklere eklendiğinde bakterilerin üremesine engel olduğunu deneyler gösteriyor. Tarçın bu antibakteriyel özelliği nedeniyle eski çağlarda tedavi amaçlı sık sık kullanılmış. Günümüzde de vücuttaki iltihap ve şişliklere iyi geldiği, vücudun direncini artırdığı kabul ediliyor. Bala tarçın katılarak yenmesi soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı korunmak için öneriliyor.

Tarçının en çok merak edilen faydalarından birisi de kan şekerini düzenlemesi. Tarçının kan şekerinin yükselmesini yavaşlatan, insülin hormonunu destekleyen bir etkisi olduğu doğru. Bu açıdan tatlılara tarçın konulması aslında çok yerinde bir şey. Tatlı yemek kan şekerimizin bir anda yükselmesine sebep oluyor ve uzun vadede insülin hormonunun etkisinin azalması yani insülin direncinin ortaya çıkmasıyla vücudumuz bir anlamda şeker bağımlısı haline geliyor. Tarçın bu noktada devreye girerek şeker tüketiminin olumsuz etkilerini azaltabiliyor.

Tarçın aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatıyor, bağırsak hareketlerini düzenliyor, mide suyunun işlevini yapmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple tarçının, sık görülen bir şikayet olan ve yaşam kalitesini azaltan iritabl bağırsak sendromuna iyi geldiği düşünülüyor. Tarçın bağırsaklardaki zararlı bakterileri de ortadan kaldırarak sindirim sistemi sağlığına katkı sağlıyor.

Tarçın bir başka faydası da zihni açması, kontrasyonu artırması. Bu yüzden sınav dönemindeki öğrencilere tarçın öneriliyor. Sinir sitemi açısından uzun vadeli olumlu etkilerinin de olduğu söyleniyor çünkü tarçının iltihap ve enfeksiyonları önleyici etkisi en narin organ olan beyin için çok önemli. Bu yüzden Alzheimer hastalığına iyi gelebileceğini düşünenler bile var.

Bu kadar faydalı bir ürün olan tarçını kullanırken tabi ki abartmamak, dengeyi tutturmak lazım. Az miktarda tarçını hergün veya aralıklarla uygun yiyeceklerle birlikte tüketirsek hem ağzımızın tadı hem de sağlığımız güçlenir. Bir başka önemli nokta da şu: Tarçının bir ilaç olarak kullanılabileceği yönünde bilimsel veri yok. Yani tarçın çok faydalı ama doktorun verdiği ilaçların yerini tutmaz. Tarçını doğru ve dengeli bir şekilde beslenmemize dahil edelim ki sayısız faydalarını görmeye başlayalım.

Custom Search