Custom Search

Potasyum elementi, insan vücudunda bulunan minerallerden birisidir ve önemli görevleri olan bu minerali gıdalardan yeterli miktarda almak sağlık için şarttır. Bedenimizde sodyum ve potasyum minerallerinin belli bir denge içinde olması gerekiyor. Eski çağların insanları, yediklerinden sodyumun üç katı potasyum alırdı. Günümüzde ise potasyum içeren sağlıklı besinler yerine tuz yani sodyum içeren hazır gıdaları tercih eden insanlar potasyumun yedi katı sodyum alıyor. Kalp hastalıkları gibi gittikçe artan bazı hastalıkların bir sebebi de beslenmedeki bu dengesizlik. Anlayacağınız günümüz insanı daha çok potasyum tüketmeye gayret etmeli. Peki bu kadar mühim bir mineral olan potasyum ne işe yarar ve hangi besinlerde bulunur? Sizin için bu sorulara cevap aradık. İlk olarak potasyumun faydalarını maddeler halinde bir sayalım:

1-) Sodyum-Potasyum Dengesi: Vücudunuzdaki hücrelerin içinde sodyum oranı düşüktür, potasyum oranı ise çok yüksektir.sodyum potasyum pompası Hücre dışında ise potasyum oranı düşüktür ve sodyum oranı çok yüksektir. Bütün hücreleriniz her an bu oranların sabit kalması için sodyumu (Na+) dışarı pompalar ve potasyumu (K+) hücre içine emer. Vücudunuzda gerçekleşen bu işleme sodyum-potasyum pompası denir. Siz hiç hareket etmediğiniz zaman bile harcadığınız enerjinin üçte biri bu hiç bitmeyen işlem için harcanmaktadır. Eğer yiyeceklerden yeterli potasyum almazsanız, bu işlem daha da zorlaşır ve enerjinizi boşa harcayıp kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz. Sodyum-potasyum dengesi hücre basıncının korunması ve her hücrenin hayatta kalması için zorunludur ama bilhassa kas ve sinir hücreleri ile kalp dokularında bu denge işe yarar.

2-) Güçlü Kaslar: Kas hücrelerinin bir anda uzayıp kısalması ve vücudun hareket etmesi kas hücresindeki potasyum sayesinde olur. Her hareket ettiğinizde biraz potasyum harcanır ve spor ve diğer ağır fiziki aktiviteler potasyum stoklarını hızla tüketebilir. Bu yüzden koşucuların içtiği sporcu içeceklerinde potasyum bulunur ve vücut geliştirenler durmadan potasyum içeren muz meyvesini yerler. Eğer potasyum ihtiyacınız karşılanmıyorsa kaslarda zayıflık, güçsüzlük, dinlenmeye rağmen yorgunluk ve bazen de kramplar ile karşılaşabilirsiniz. Güçlü ve enerjik olmak isteyenler ise potasyuma ehemmiyet vermelidir.

3-) Sağlam Sinirler: Düşünmeniz ve vücudunuza hareket etme talimatları göndermeniz sinirlerinizde ve beyninizdeki küçük elektrik akımları ile olur. Sinir hücrelerinde elektrik akımını oluşturan da potasyum iyonları ve sodyum iyonlarıdır. Sinirleriniz işledikçe potasyum harcanır ve yerine yenisinin gelmesi gerekir. Eğer bu olmazsa; konsantrasyon bozukluğu, gerginlik, zor uyuma ve depresyon gibi şikayetler görülebilir. Bir başka deyişle, sağlam sinirler için bol potasyum şarttır.

4-) Kalbe İyi Gelir: Kalp kastan ibaret bir organdır ve sinirler tarafından çok hassas bir şekilde kontrol edilerek çalışır. Kas ve sinir sistemine gereken potasyum kalbin düzgün atması için de zorunlu bir mineraldir. Şiddetli potasyum eksikliği yani hipokalemi belirtileri arasında düzensiz kalp atışı ilk sırada gelir ve böyle bir durumda hastanede tedavi gerekir.

potasyumun kalbe faydaları

5-) Hipertansiyonu Önler: Çok az potasyum ve çok fazla sodyum almak kanda sodyumun birikmesine sebep olur ve bu yüzden kan basıncı yani tansiyon yükselebilir. Doktorların durmadan tuzu azaltmak gerektiğini söylemesinin sebebi bu. Yeterli potasyum almak ise sodyumu dengeler ve yüksek tansiyonu önleyebilir ve yüksek tansiyonu olanlara iyi gelebilir. Potasyum bakımından zengin bir beslenmesi olan kişilerde inme riski de azalmaktadır. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kendi kafanızdan kesinlikle potasyum ilacı almamalısınız çünkü fazla potasyum da kalbe zarar vermektedir.

6-) Kemiklerinizi Korur:

Bilhassa orta yaşın üzerinde kadınlarda görülen bir hastalık olan osteoporoz yani kemik erimesi, kemiklerde birikmiş kalsiyum mineralinin eriyerek kana geçmesi ve kemik yoğunluğunu kaybedilmesi şeklinde gelişir.potasyum neye iyi gelir? Araştırmalar, bol miktarda potasyum içeren gıdalar tüketen kişilerde osteoporoz gelişiminin yavaşladığı ortaya çıkarmıştır. Öyle görünüyor ki potasyum, kemiklerdeki kalsiyumun kana geçerek erimesine engel olmaktadır.

7-) Böbrek Taşını Azaltır: Kemiklerden kana geçen kalsiyum böbreklerde süzülürken bir kısmı birikip tortuya dönüşür. Bu tortular zamanla böbrek taşına dönüşür. Potasyum, kalsiyumun kemiklerde kalmasını sağladığı için böbrek taşını da azaltıcı etki yapmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar; gereken miktarda potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma ihtimalini erkeklerde yarı yarıya, kadınlarda ise üçte bir oranında düşürdüğünü ortaya koymuştur.

8-) Karbonhidrat Metabolizması: Karbonhidratları yakıp enerjiye dönüştürmek vücudun hayatta kalmak için yapması gereken en temel işlemler arasındadır. Bunun için birçok enzim gerekir ve potasyum bu enzimlerden birinin yapısına katılmaktadır. Böylelikle potasyum minerali, yukarıda ayrıntılı anlattığımız sodyum-potasyum mekanizması yanında metabolizma dengesini de korumaya yarar.

Günlük Potasyum İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük potasyum gereksinimi miligram (mg) cinsinden ölçülür. 1.000 mg, 1 grama eşit olmaktadır. Çeşitli yaşlarda kadın ve erkekler için uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük potasyum miktarı aşağıdaki tabloda verilmiştir. 

Yaş Kadın  Erkek
0-6 ay 400 mg 400 mg
7-12 ay 700 mg 700 mg
1-3 yaş 3.000 mg 3.000 mg
4-8 yaş 3.800 mg 3.800 mg
9-13 yaş 4.500 mg 4.500 mg
14 yaş üstü 4.700 mg 4.700 mg
Gebe 4.700 mg -
Emziren 5.100 mg -

kaynak1

Gerek yetişkinler gerek çocuklar için belirlenmiş potasyum ihtiyacının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Çoğu insanın bu miktarı alamadığı ve kronik potasyum eksikliği yaşadığı tahmin edilmektedir.

Potasyum Eksikliği

Potasyum eksikliği iki türlüdür. Vücutta aniden ve aşırı potasyum kaybı sonucu kandaki potasyum miktarının anormal derecede düşmesi şeklinde görülen şiddetli potasyum eksikliğine hipokalemi denir. hipokalemiHipokalemi, sağlıklı kişilerde normalde görülmez ve aşırı kusma, ishal, aşırı alkol tüketimi, yanlış ilaç kullanımı yada böbrek hastalığı gibi sebeplerle ortaya çıkar. Şiddetli halsizlik, kas krampları ve çarpıntı gibi belirtileri vardır. Kalp ritminin bozulması sebebiyle hayati tehlike oluşturulabilir ve hastanede tedaviyi gerektiren bir durumdur. Kan testiyle nihai teşhis konulabilir. Serum potasyum seviyesi 3,5 mEq/L altında çıkarsa hipokalemi belli olur. 2,5 mEq/L altında çıkması durumunda şiddetli hipokalemi var, demektir.Hipokalemi; potasyum kaybının sebebinin bulunup düzeltilmesi ve ağızdan yada damardan potasyum takviyesi ile tedavi edilir.

Hafif potasyum eksikliği yada kronik potasyum eksikliği diyebileceğimiz ikinci çeşit potasyum eksikliği ise dengesiz beslenmenin bir sonucudur. Fast food yiyerek yaşayan modern toplumlarda nüfusun yüzde yüze yakın bir kısmının yeterli potasyum alamadığı düşünülmektedir. Yorgunluk, stres, konstantrasyon bozukluğu, kaslarda zayıflık, depresyon, çarpıntı, tansiyon, kalp hastalıkları, kemik erimesi, böbrek taşları gibi birçok hastalık ile potasyum eksikliği arasında bir bağlantı olması muhtemeldir. Bu yüzden en çok potasyum nelerde bulunur, bilmeye mecburuz. Yazımızın geri kalanında potasyumdan zengin besinlerin bir listesini sunacağız.

1-) Kök Sebzeler: Topraktaki mineralleri çekip depolayan besin değeri yüksek kök sebzelerin 100 gramında ne kadar potasyum var, görelim.

Patates – 330 mg – Kaynamış ve kabuğu soyulmuş 100 gram patateste bulunan potasyum miktarını görüyorsunuz. Ortalama bir patates 200 gram olduğuna göre kabuksuz bir patateste 660 gram potasyum olduğunu söyleyebiliriz ve bu patatesi en iyi potasyum kaynaklarından birisi yapar. 200 gram ağırlığında kabuklu bir patates ise yaklaşık 100 mg daha çok potasyum içeriyor ve bu yüzden bazı beslenme uzmanları patatesi kabuklu yemek gerektiğini söylüyor. Ancak patates kabuğu boğazdan kolay kolay geçecek cinsten bir şey değil. Bu yüzden siz kabuğunu soymaya devam edin.

Havuç – 320 mg – Tam bir A vitamini deposu olan havuç, lif bakımından da zengin ve neredeyse patates kadar potasyum içerdiği halde patatesin yarısından az kalori içeriyor. Bu yüzden potasyum için havucu tercih etmek iyi olabilir.

potasyum içeren sebzeler

Kereviz – 260 mg – Kereviz yemek de günlük potasyum ihtiyacını karşılamaya katkı sağlayabilir.

Turp – 233 mg – Bir turp yaklaşık 10 gram falan geldiği için sadece 23 mg civarı potasyum içerir. Oldukça acı olan bu sebze çok faydalı ama fazla yemek mümkün olmadığı için potasyum ihtiyacınızı karşılamaya yetmeyebilir.

2-) Yaprak Sebzeler:

Tere – 606 mg – Potasyum ve magnezyum gibi mineralleri bolca almak için bunu salatalarınıza katın. Ne yazık ki oldukça keskin bir tadı olan tere çok fazla tüketebileceğiniz bir sebze değil ve bütün bir demet bile 50-60 gram geliyor.

Ispanak – 560 mg – 100 gram çiğ ıspanakta bu kadar potasyum var. Bir porsiyon ıspanak yemeği bazen birkaç yüz gram çiğ ıspanak içerebilir. potasyum hangi besinlerde bulunurYani bir tabak ıspanak yerseniz belki günlük gereken potasyumun yarısını alabilirsiniz. Ispanak, en çok potasyum içeren besinler listesinde olmasının yanında A vitamini, K vitamini, magnezyum, demir ve hatta kalsiyum açısından süper zengin bir gıda ve bir antioksidan deposu. Bol bol ıspanak yiyin ama hatırınızda bulunsun: Ispanak kaynatılınca vitamin ve minerallerin çoğu suyuna geçer. Mümkünse fazla kaynatmayın ve suyunu dökerek sakın ziyan etmeyin. Yoksa bütün potasyum çöpe gider.

Maydanoz – 555 mg – Neredeyse ıspanak kadar çok potasyum ihtiva etmesine rağmen ıspanak gibi bir oturuşta yarım kilo maydanoz yemek mümkün değil. Maydanoz sadece birkaç gram tüketilebilen bir sebze ve bazılarına göre de bir baharat.

Semizotu – 495 mg – Bu da çiğ olarak yada ıspanak gibi pişirilerek bol miktarda tüketilebilen bir yapraklı sebze. Potasyum oranı da bir hayli yüksek olduğu için semizotu gayet iyi bir potasyum kaynağı sayılır.

potasyum içeren sebzeler

Kuzukulağı – 390 mg – Tadı ekşi ve yeşil renkli bu sebzeyi bilenler artık azaldı. Potasyum bakımından tere kadar zengin olmasa da magnezyum içeren besinler arasında ilk sıralarda gelen bu güzel yaprak sebzeyi yemek size çok iyi gelecek.

Roka – 370 mg – Salataların tadını ve besin değerini artıran sebzelerden birisi de roka.

Marul – 195 mg – En çok yediğimiz sebzelerden biri olan marul aslında o kadar iyi bir besin sayılmaz. Üstelik göbek salata yani atomda çok daha az potasyum bulunuyor.

3-) Öteki Sebzeler: Yukarıda saydıklarımız kadar zengin olmasa da işe yarayacak kadar potasyum içeren diğer bazı sebzeler ve bunların çiğ olarak 100 gramında bulunan potasyum miktarları şunlar:

Sarımsak – 400 mg – Aslında potasyum bakımında zengin olmasına rağmen sarımsak çok az tüketilebilen bir bitki ve bu yüzden sarımsak yiyerek potasyum ihtiyacını gidermek çok da gerçekçi bir plan değil.potasyumlu gıdalar Zira, bir diş sarımsak sadece 3 gram civarı bir ağırlığa sahip.

Bamya – 330 mg – Bamya sevmiyorsanız bile artık sevmeye başlayın çünkü bamya bir sağlık ve şifa deposu.

Mantar – 318 mg- Kalorisi düşük ve hafif bir gıda olan kültür mantarı B vitaminleri, bakır, selenyum ve potasyum açısından zengin bir üründür.

Karnabahar- 300 mg – Bunda da bol potasyum var ama unutmayın, sebzeleri suda pişirince potasyumun çoğu suya geçiyor. Yani yemeğin en besleyici yeri suyu.

Kabak – 262 mg – Dolma, mücver ve kızartmaların vazgeçilmezi kabak iyi bir magnezyum kaynağı sayılabilir.

Domates – 237 mg – Likopen adlı her derde deva bir maddeyi içeren domates, bolca tüketilebildiği için potasyum almanıza yardımcı olabilir. Ancak hormonlu sera domatesleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Patlıcan – 230 mg – Yaz aylarının hafif ve lezzetli sebzesi patlıcan da çok faydalı bir bitkidir.

Salatalık – 147 mg – Potasyum oranı az olsa da çoğu sudan ibaret ve kalorisi çok düşük olan hıyar, bayağı çok yenilebilen bir sebze ve potasyum açısından faydası olabilir.

4-) Bakliyat: Sıra geldi en süper potasyum kaynaklarından biri olan baklagilleri incelemeye. Burada 100 gram çiğ üründe bulunan potasyum miktarını göreceksiniz. Yemek yaparken ne kadar kuru bakliyat kullandığınıza göre yemeğinizde yaklaşık ne kadar potasyum olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Kuru Fasulye – 1500 mg – Farklı kuru fasulye cinsleri arasında potasyum oranları değişiklik gösterebiliyor ama hiçbirinde 1400 mg.nin altında düşmüyor. İşte en çok potasyum içeren yiyecek!

Barbunya Fasulyesi – 1390 mg – Bu da fasulyenin kardeşi.

İç Bakla – 1060 mg – Baklanın fasulye gibi olan kurutulmuş haline iç bakla diyorlar. Fasulye kadar popüler olmayan bakla da aslında çok iyi bir gıdadır.

Mercimek – 955 mg – Kırmızı ve yeşil mercimek arasında besin değeri açısından büyük bir fark yok. Akşama mercimek çorbası yapmaya ne dersiniz?

Nohut – 875 mg – Potasyum için nohutlu pilav yiyebilirsiniz yada nohuttan yapılan leblebiyi deneyebilirsiniz.

5-) Meyveler: Bol meyve tüketmenin soğuk algınlığından korunmaktan tutun da kanserle mücadeleye kadar birçok faydası var. Yaz-kış bol potasyum içeren meyveler bulmak mümkün. İşte potasyum oranı en yüksek meyvelerin listesi:

Hurma – 650-700 mg – Hurma kurutularak tüketilen bir meyve olduğu için su oranı düşük ve mineral oranı çok yüksek bir gıda. Hurma çeşitleri çok ve bu yüzden kesin bir rakam veremiyoruz ama çekirdekleri çıkartıldıktan sonra 100 gram hurmadaki potasyum miktarının 650 mg.nin altında düşmediğinden emin olabilirsiniz. Yani hurma mükemmel bir potasyum kaynağı.

Avokado – 485 mg – 100 gram avokadoda bu kadar potasyum bulunuyor. Ülkemizde çok tüketilen ve her yerde bulunan bir meyve sayılmaz ama potasyuma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bunu deneyebilirsiniz.

Muz – 358 mg – 135 gram ağırlığında büyük bir muzda aşağı yukarı 500 mg potasyum oluyor. Gayet iyi.

Balkabağı – 340 mg – Kabak tatlısı sevmeyen var mı?

Kivi – 312 mg – Bol C vitamini içeren kivi, aynı zamanda potasyum zengini meyvelerden birisi.

potasyum içeren meyveler

Kavun – 267 mg – Yazın nereden potasyum alacağınızı artık biliyorsunuz. Kavunun kardeşi karpuzda ise çok az potasyum var.

Kayısı – 260 mg – 100 gram taze kayısıdaki potasyum bu kadar. Kuru kayısı ise potasyum açısından en zengin kuruyemişlerden birisi.

Nar – 236 mg – Cennet meyvesi nar en faydalı meyvelerden birisi ve potasyum içeriği ile de ön sıralarda.

İncir – 232 mg- Taze incirdeki potasyum oranını görüyorsunuz. Sonbaharda bundan, kışın da kuru incir yiyerek sağlık bulabilirsiniz.

6-) Tahıl Ürünleri: İnsanın en eski gıdası buğday topraktan topladığı mineralleri tanelerinde biriktirir. Ancak işlem görmüş tahıl ürünlerinde bu potasyumun büyük çoğunluğu kaybediliyor. Bakalım, çeşitli tahıl mamüllerinin 100 gramında ne kadar potasyum bulunuyor:

Beyaz Un ve Beyaz Ekmek – 100 mg - İşte potasyum eksikliği içinde olmanızın sebebi. Mineral ve vitaminler buğdayın kepeğinde olduğu için kepeği alınmış beyaz un ve ondan yapılan yiyeceklerde potasyum çok az. potasyum nelerde varBunlarla karnınızı doldurduğunuzda sizi obez yapacak kaloriler dışında bir kazancınız olmuyor.

Tam Buğday Ekmeği – 250 mg – Bence bu çok daha iyi. Siz ne dersiniz?

Pirinç – 110 mg – hiç pirinç yemeyin demiyorum ama kan şekerini çabuk yükselten bu tahıl mineral açısından da pek zengin değil.

Bulgur – 410 mg – İşte favori tahıl ürünüm! Lif oranı yüksek ve besin değeri zengin bir gıda olan bulgur çok faydalıdır. Bir tabak bulgur pilavı yapmak için gereken bulgur miktarı oldukça az ama yine de bulgur potasyum ve diğer mineralleri almanıza iyi bir katkı sağlayabilir.

7-) Kuruyemişler: Fındık-fıstık gibi doğal çerezleri tüketmek sağlığa faydalı ve bu çerezlerde bol bol potasyum var. Şimdi bunlardan en çok potasyum içerenlerin 100 gramında bulunan potasyum ne kadarmış, görelim.

Antep Fıstığı – 1040 mg – Kabukları çıkarıldıktan sonra 100 gram gelen antep fıstığı en çok potasyum bulunan kuruyemiş ve bu bakımdan tüm yiyecekler içinde de ilk sıralarda geliyor.

potasyum nelerde bulunur

Kabak Çekirdeği – 800 mg – Bu da kabuğu ayıklanmış kabak çekirdeğindeki potasyum oranı. Pek farkında değiliz ama kabak çekirdeği tam bir vitamin ve mineral deposu.

Fındık – 755 mg – Günde bir avuç kavrulmuş fındığın faydaları pek çok.

Badem – 745 mg – E vitamini bakımından en zengin kuruyemiş olan bademin protein oranı da bir hayli yüksek. Potasyum değeri olarak da en iyilerden birisi.

Yer fıstığı – 725 mg – Tuzlu fıstık olarak da bilinen bu tohumdan fıstık ezmesi de yapılıyor. Dikkat etmeniz gereken husus ise tuzlu fıstıkta çok fazla sodyum bulunması. Bu kadar çok sodyum yani tuz yerseniz potasyum ihtiyacınız da artıyor. Diğer kuruyemiş çeşitleri de 400-500 mg civarı potasyum ihtiva eder ama hepsini teker teker saymayacağız çünkü en iyileri zaten sıraladık. Şimdi et ve süt cinsi gıdalara bir bakalım.

Et, Balık ve Süt Ürünleri: Hayvanlar bitkileri yiyince diğer besin maddeleriyle beraber potasyumu da bünyelerine almış olurlar ve dokularında biriktirirler. Bu yüzden et, süt ve yumurta da potasyum içeren besinler litesinde yer alıyor. İşte bu gruptaki çeşitli gıdaların çiğ olarak 100 gramında bulunan potasyum:

ette potasyum var mı?

Dana Eti – 220-320 mg – Yağlı etteki potasyum oranı daha düşük. En çok potasyum ise yağsız dana etinde ve dana ciğerde bulunuyor.

Kuzu Eti – 250-320 mg – En az potasyum yağlı koyun etinde var. En çok potasyum ise kuzu ciğeri ve yürekte bulunuyor.

Tavuk Eti – 240 mg – Tavuğun farklı bölümleri arasında potasyum minerali bakımından büyük fark yok. Tavuk butu ile yağsız göğüs etindeki potasyum miktarı neredeyse aynı.

Alabalık – 450 mg – İncelediğimiz çeşitli balık türleri arasında potasyum oranı en yüksek balığın alabalık olduğunu tespit ettik. Her ne kadar çiftlikte büyüyor diye rağbet görmese de alabalık değerli ve hesaplı bir gıda.

Diğer Tüm Balık Türleri – 350-400 mg – Hamsi, istavrit, uskumru, lüfer, somon gibi birçok balık çeşidi var ve bunların potasyum oranları genelde birbirine oldukça yakın. İstediğinizi tüketebilirsiniz. Hamsi ve sardalya gibi küçük balıkların mineralleri ise genelde kılçıklarda bulunduğu için bunları kılçıksız yediğinizde potasyum muhtevası bir hayli düşmüş oluyor.

sütte potasyum var mı?

İnek Sütü – 143 mg – Bir bardak sütü ¼ litre sayarsak yaklaşık 350 mg potasyum içerdiğini hesaplayabiliriz. Fena sayılmaz ama günde birkaç bardaktan fazla süt içmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Bu yüzden sadece süt içerek potasyum gereksiniminizi karşılamak zor. Öte yandan sütten yapılan peynir, yoğurt, ayran ve kefir gibi ürünlerde potasyum oranı çok daha düşük. Bunların 100 gramında sadece 50 mg civarı potasyum oluyor.

Keçi Sütü – 204 mg – Biraz daha yağlı ve yoğun olan keçi sütünün besin değeri de daha yüksek. ¼ litrelik bir bardak keçi sütü günlük potasyum ihtiyacının tam onda biri olan 510 mg potasyumu ihtiva ediyor. Bu hiç de kötü bir rakam değil ama keçi yoğurdu yada peyniri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinde çok az potasyum bulunuyor.

Yumurta – bir büyük yumurtada 85 mg – 63 gram ağırlığında large bir yumurtada bu kadar potasyum var. Pek bir işe yaramayacak kadar az ama yine de merak edenler için listeye ekledik.

8-) Sodyumsuz ve Sodyumu Azaltılmış Tuzlar: Sodyumun zararlarından korunmak isteyen yada yüksek tansiyon gibi sebeplerle tuzu azaltmak zorunda olan kişiler bu tip ürünlere yönelebiliyor. Normal sofra tuzu sodyum klorür tuzundan ibarettir. Sodyumsuz yada sodyumu azaltılmış tuzda ise sodyum yerine potasyum klorür oluyor. Sodyumu yarı yarıya azaltılmış tuzun 10 gramında yaklaşık 2,5 gram magnezyum bulunur yani günlük ihtiyacın yarısı. Sodyumsuz tuzun 10 gramında ise yaklaşık 4,5 gram potasyum bulunur. Bu tür ürünler sodyum-potasyum dengesine olumlu etki yapabilir ama potasyum fazlalığına karşı da tedbirli olmalısınız. Böbrek hastaları ve potasyum yüksekliğine yol açan başka hastalıkları olanlar bu tür ürünlerden uzak durmalıdır. En iyisi potasyumlu tuzları kullanmadan önce doktora danışmaktır. Eğer sodyumsuz yada sodyumu azaltılmış tuz kullanırsanız dikkat etmek gereken önemli bir husus ise iyotlu tuz olmasıdır. İyot, tiroid bezlerinin sağlığı için gerekli bir mineral ve iyot eksikliği guatr hastalığına yol açabilir. Hepimiz, iyot ihtiyacımızı çoğunlukla iyotlu tuzdan alıyoruz.

Hiperkalemi: Potasyum Yüksekliği

Hiperkalemi yada hiperpotasemi olarak bilinen vücuttaki potasyum fazlalığı önemli bir sağlık sorunudur. Bu genelde sağlıklı insanlarda olmaz ama böbrek hastalığı gibi potasyumun kandan süzülmesini engelleyen hastalıklar hiperkalemiye sebep olabilir. Fazla potasyumun atılmasını engelleyen bir sağlık probleminiz varsa potasyum içeren tuzlar gibi potasyum takviyeleri kullanmamalısınız. Bu konuda danışılacak merci ise elbette doktordur. Hiperkalemi belirtilerinden en önemlileri kalp çarpıntısı, kalp ağrısı, kaslarda hareket güçlüğü ve mide bulantısıdır. Hiperkalemi riskli bir durumdur ve vakit kaybetmeden hastanede tedavisi gereklidir.

Sonuç: Bol Bol Meyve ve Sebze Yiyin!

Çoğu kişi yeterince potasyum alamıyor ve aşırı tuz tüketimi de buna eklenince sodyum-potasyum dengemiz bozuluyor. Bu dengesizliğin birçok hastalığın kaynağı olduğu düşünülüyor. Potasyum minerali birçok gıdada var ama genelde az miktarda. Size gereken potasyumu almak için en sağlıklı yöntemin ise bu minerali içeren sebze ve meyveleri bol bol tüketmek olduğu aşikar.

1-) oregonstate.edu

2-) medscape.com

Custom Search