Custom Search

Kötü beslenmenin artık norm haline geldiği günümüzde farkına varmasak da sağlığımızı olumsuz etkileyen beslenme bozukluklarından birisi magnezyum eksikliği. Bu minerali yeterince almak için en iyi yolun magnezyum içeren gıdalar tüketmek olduğu aşikar ancak yiyeceklerden yeterli magnezyum alamadığını düşünenler magnezyum tableti gibi takviyeleri tercih edebiliyor. Magnezyum ihtiyacının karşılamak amacıyla kullanılan popüler bir ürün ise magnezyum yağı. Magnezyum yağı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve zararları var mıdır, gibi sorulara sizin için yanıt aradık.

Magnezyum Yağı Nedir?

Magnezyum yağı, magnezyum klorür (MgCl2) tuzunun suda çözeltisidir yani bir nevi çok tuzlu sudur. Aşağıda daha ayrıntısıyla anlatacağımız şekilde cilde sürülerek veya püskürtülerek kullanılır. Derinin magnezyum mineralinin emmesi esasına dayanan bir tür topikal mineral takviyesidir. Yağ değildir ama cilde sürüldüğünde ilk başta yağlı bir madde hissi yarattığı için bu isim verilmiştir. Magnezyum yağının içeriğindeki magnezyum klorür, çeşitli deniz ve tuzlu göllerden elde edilebilir ama en kıymetlisi Almanya ve Polonya’nın kuzeyini kapsayan Zechstein deniz yatağı kayalarından çıkarılandır. Milyonlarca yıl önce deniz yatağı iken bugün karada kalmış bu oluşumun sanayi kirlenmesinden korunmuş ve dünyanın en saf magnezyum klorür kaynağı olduğuna inanılmaktadır. En iyi magnezyum yağı ürünleri, Zechstein magnezyumunu ihtiva edenlerdir.

Magnezyum Yağı Nasıl Kullanılır?

Magnezyum yağı ürünleri birkaç çeşittir. Bunların hepsinin kullanımı cildin minerali emmesi şeklinde olmakla beraber size en uygun çeşidi seçmeniz için her birinin nasıl kullanıldığını açıklamayı uygun gördük.

1-) Şişede Magnezyum Yağı ve Magnezyum Yağı Spreyi: En yaygın magnezyum yağı ürünü bunlardır. Bunlar, normal magnezyum klorür çözeltisidir ve aralarındaki tek fark birinin sprey kutusunda olmasıdır. Bu magnezyum yağını elinize bir miktar döküp vücudunuza sürebilirsiniz ama akışkan olduğu için elinizle sürmesi ve ölçüyü tutturması zor olabilir. Bu yüzden normal şişede alınan magnezyum yağının da sizde bulunan temiz bir sprey kutusuna konması tavsiye edilmektedir. Magnezyum yağı sprey olarak ele püskürtülen elle cilde sürülür veya doğrudan cilde püskürtülüp elle yayılır. Kollarda ve bacaklarda geniş bir alana sürülmesi daha geniş bir yüzeyden mineralin daha iyi emilmesi sağlayacaktır. Hangi dozda kullanacağınız püskürtme sayısıyla ölçülür. Genellikle bir seferde toplam 8 püskürtme yapılması gerekir ama ürünler arasında fark olabileceği için kesin bilgi ancak ürünün kullanma talimatından elde edilebilir. Ayrıca ilk kullanımlarda cildin reaksiyon göstermesine karşı daha az püskürtme yapılması uygundur. Cildiniz alıştıktan sonra doz yükseltilir ve vücudunuzdaki magnezyum sağlıklı bir seviyeye ulaşana kadar birkaç ay boyunca bu dozda kullanıma devam edilir. Bu süre sonunda vücutta iyi bir magnezyum seviyesinin sağlandığı kabul edilir. Bundan sonra kullanım dozu biraz azaltılarak devam edilebilir.

Magnezyum yağının 15-20 dakika teninizde kalması ve daha sonra yıkanması yada ıslak bir bezle silinmesi tavsiye edilmektedir. Bir çeşit tuzlu su olduğundan bu süre sonunda kurur ve geriye tuz benzeri bir kalıntı bırakır. Bunun cildinizde kalmasının ciddi bir zararı yoktur ama hassas ciltleri tahriş edebilir yada giysilerinize bulaşabilir.

Tuzlu su gözleri yada yaraları acıtabileceği için, magnezyum yağını; yaralara, sıyrıklara ve göz gibi hassas yerlere temas ettirmemek gereklidir. Magnezyum yağı cildi rahatsız ediyorsa bire bir oranda su katarak kullanabilirsiniz.

2-) Banyo Tuzu: Küvet içerisinde magnezyum banyosu hazırlamak için üretilmiş kuru magnezyum tuzudur. Kullanma talimatlarına göre uygun miktarda tuzu küvetteki suda çözdükten sonra uygun süre ve şekilde vücuda uygulanır.

3-) Jel ve Losyon: Bunlar normal magnezyum yağından biraz daha kıvamlı ve krem gibi sürülebilen ürünlerdir. Magnezyum oranları değişmektedir ve genelde magnezyum dışında bitki esansiyel yağları gibi ekstra malzemeler içerirler. Doğrudan cilde uygulanıp bir süre sonra kalıntının yıkanarak temizlenmesi gerekir. Masaj için en uygun magnezyum yağı ürünü bunlardır. Hangi miktarda kullanılacağı konusunda ürün kullanma talimatlarına riayet etmek gereklidir.

Magnezyum Yağının Faydaları Nelerdir?

Magnezyum yağının asıl faydası elbette vücudun magnezyum ihtiyacını gidermeye katkı sağlamasıdır. Yeşil sebzeler, baklagiller ve kabak çekirdeği gibi bitki tohumlarında bulunan magnezyum, gittikçe yayılan yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle eksikliği çekilen bir mineraldir. Bu mineralin eksikliğini ağızdan alınan magnezyum hapları ile gidermek mümkündür ancak bu haplar bağırsakta su tutar ve ishale sebep olabilir. Magnezyum yağı ise sindirim sistemini baypas edip minerali doğrudan derinin emdirerek dokulara ulaştırır. Magnezyum; vücutta yüzlerce enzim reaksiyonuna katılan, enerji üretimi ile DNA sentezi gibi hayati süreçlerde görev alan ve insan bedenindeki her hücreye gerekli bir mineraldir ama en belirgin etkisi kas ve sinir sisteminde gerginliği ortadan kaldırarak rahatlamayı sağlamasıdır. Magnezyum yağının burada sayacağımız en belirgin faydaları da bu duruma dayanır:

1-) Kasları Gevşetir: Magnezyum yağı deriyi geçip doğrudan kaslara ulaştığı için ağızdan alınan magnezyumdan daha etkili olduğu iddia edilmektedir. Bir başka avantajı ise ağrı yada acı olan kas bölgesine uygulanabilmesidir. Magnezyum rahatlatıcı bir etki yaptığından kramplara, spazmlara ve kastaki acılara iyi gelebilir. Magnezyum yağını sporcular kullandığında enerji üretimine yardımcı olduğundan performansı artırabilir. Spor sonrası kas ağrılarını azaltır ve kasın daha çabuk toparlanmasını sağlar. Egzersizden bir gün sonra başlayıp bir haftaya kadar devam edebilen ve sporcuların antrenman yapmasına engel olan “gecikmeli kas ağrısı” adı verilen duruma karşı etkilidir.

2-) Eklem Ağrılarını Azaltır: Magnezyum yağının rahatlatıcı etkisi artrit ve romatizma gibi ağrılı eklem hastalıklarında fayda sağlayabilmektedir. Sorunlu bölgeye doğrudan uygulanabilmesi eklem ağrılarında da bir avantaj sağlamaktadır. Magnezyum, en çok kemiklerde bulunur ve kalsiyumla birlikte kemikleri güçlendiren mineraldir. Bu yüzden magnezyum yağı kemiklerdeki zayıflıktan doğan acıma ve ağrıya da iyi gelebilir.

3-) Stresi Azaltır: Magnezyum azlığının önemli belirtilerinden bazıları gerginlik, dikkat dağınıklığı, uykusuzluk ve kalp çarpıntısı gibi durumlardır. Popüler magnezyum yağı ürünlerinden birini kullananların yorumlarına baktığımızda huzursuzluk ve stres şikayetlerinde iyileşme olduğu yönünde yorumlar göze çarpmaktadır.1 Bu durum şaşırtıcı değil çünkü sinir sisteminin çalışmasında magnezyum iyonlarına önemli bir rol düşmektedir ve psikolojik durumunuz ile kalp atışlarının düzeni sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir.

4-) Cilde Faydaları: Magnezyum minerali girdiği dokuda suyun yani nemin tutulmasını sağlar. Bu sayede magnezyum yağı sürülen cilt nemli kalır ve daha canlı, gergin ve yumuşak olur. Deriye uygulanan magnezyumun bazen yağları çözücü bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Bu açıdan ciltteki fazla yağlılığı ortadan kaldırabilir. Son olarak magnezyum yağının sivilceleri azaltma yönünde bir faydası dokunabilir.2

5-) Ter Kokusunu Önleyebilir: Deodorant yerine magnezyum yağı sürülen bölgelerde ter kokusu görülmediği yönünde magnezyum yağı kullananların yorumları söz konusudur. Bunun deodorant kadar etkili olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz ama kimyevi maddelerle dolu deodoranttan daha sağlıklı olduğu bellidir.

Magnezyum Yağının Olası Yan Etkileri

Magnezyum yağının bilinen bir zararı yoktur. Sık olarak kendini gösteren tek yan etkisi, ilk defa kullananlarda veya aşırı hassas cildi olanlarda ortaya çıkan deride kızarma, kaşınma ve hafif yanma hissidir. Böyle bir durum görüldüğünde cilt soğuk su ile yıkanmalıdır. Yıkama ile kaşıntı ve yanman genelde sona erer. Buna karşı magnezyum yağı bire bir oranda su katılıp derişimi azaltılarak kullanılabilir. Çoğu kişide kullanım devam ettikçe ve bünye magnezyum yağına alıştıkça cildin hassasiyetinin azalması ve yan etkinin ortadan kalktığı görülür. Ancak, su katmanıza rağmen cildinizde şiddetli kaşıntı ve yanma meydana gelmeye devam ediyorsa ve sonraki kullanımlarda azalma olmadan rahatsız edici şekilde devam ediyorsa magnezyum yağı kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, magnezyum yağına karşı bu derece bir reaksiyon çok nadir görülür.

Magnezyum minerali kas, sinir ve dolaşım sistemlerine rahatlatıcı, gevşetici ve sakinleştirici etki yapar. Bu yüzden, düşük tansiyon şikayeti olanlar ile sakinleştirici yada antidepresan ilaç kullananlar, magnezyum yağı kullanmamalı yada doktor gözetiminde kullanmalıdırlar.3

Magnezyum yağından deri yoluyla alınan mineralin magnezyum fazlalığına (hipermagnezemi) yol açabileceğine dair bir bulgu yoktur ama yine de dikkatli olmak gerekir. Hipermagnezemi damar yoluyla magnezyum takviyeli alanlar ve böbrekleri fazla magnezyumu iyi süzemeyen böbrek hastalarında görülür. Sağlıklı kişilerde fazla magnezyum böbreklerde süzülüp hemen idrarla atılacağı için risk neredeyse yoktur. Ancak böbrek hastaları ile hipermagnezemi belirtileri gösterenler asla magnezyum yağı kullanmamalıdır. Hipermagnezemi belirtileri; uyuşukluk, tansiyon düşmesi, kusma, solunum güçlüğü ve kalp atışı düzensizliğidir.

Magnezyum Yağı Nerede Satılır?

Magnezyum yağı ilaç olmadığı için her eczanede bulunmak zorunda değildir ama yine de eczanelere sorulabilir. Bunun dışında aktarlar ve gıda takviyeleri satan dükkanlarda da bu ürün satılabilmektedir. Bu tip bir ürün alırken önemli bir husus tanınmış ve kaliteli olarak kabul görmüş bir markayı tercih etmektir. Farklı satış noktalarında fiyat değişebilir ve almadan önce karşılaştırmasını yapmak en iyi fiyatı bulmanızı sağlayacaktır. Magnezyum yağı bulmanın en kolay yollarından birisi ise internetten almaktır. Elbette, internetten magnezyum yağı veya herhangi bir ürün satın alırken ürünün kalitesi ve fiyatı yanında dikkat edilmesi gereken bir başka husus alışveriş yaptığımız internet sitesinin güvenilir ve bildiğimiz bir site olmasıdır.

1-) amazon.com

2-) huffingtonpost.com

3-) themagnesiumperfection.com

Custom Search