Custom Search

Vücudumuza gereken minerallerden söz açılınca genelde akla ilk gelen demir yada kalsiyum oluyor. Ancak çok dikkat etmediğimiz magnezyum minerali de aslında gayet önemli. Magnezyum, insan metabolizmasında 300’den  fazla enzim reaksiyonuna katılan ve hususen kemikler, kaslar, beyin, sinir sistemi, kalp ve tüm hücrelerdeki enerji üretimi ile DNA sentezi için gerekli bir element. Üstelik, magnezyum eksikliği tahmin ettiğimizden daha yaygın. Sanayileşmiş Batı ülkelerinde nüfusun büyük bir bölümünün gerekli magnezyumu almadığı düşünülüyor. Ülkemizde magnezyum eksikliğinin ne ölçüde yaygın olduğuna dair bir araştırma henüz yapılmamış ama gittikçe daha çok hazır gıdalarla yöneldiğimiz ve dengesiz beslendiğimiz bir gerçek ve bu durum magnezyum eksikliği ihtimalini yükseltiyor. İşte bundan dolayı, veriminizi ve yaşam kalitenizi düşürüp çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilen magnezyum eksikliğinin sebeplerini, belirtilerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edilebileceğini sizin için araştırdık.

Magnezyum Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Magnezyumsuz kalmamızın kendi yaşam tarzımızla ilgili sebepleri kadar genel olarak tabiat dengesini bozulmasına dayalı yönleri de var. Şimdi, magnezyum eksikliğini ortaya çıkartan çeşitli faktörleri görelim.

magnezyumlu gıdalar

1-) Magnezyumlu Gıdalar Tüketmemek: Magnezyum içeren besinler; başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, başta kabak çekirdeği olmak üzere kuruyemişler, başta fasulye olmak üzere bakliyat ve kepeği alınmamış tam buğday ürünleri olarak sıralanabilir. Magnezyum eksikliğinin en önemli sebebi bu yiyecekleri yememektir. Fast food, cips ve kola ile besleniyorsanız magnezyum eksikliği yaşamanız muhtemeldir.

2-) Yumuşak İçme Suları: İçtiğimiz sudan da bir miktar magnezyum alıyoruz ama minerali az ve yumuşak içimli sulara rağbet arttıkça bu magnezyum kaynağından vazgeçmiş oluyoruz.

3-) Toprakların Verimsizleşmesi: Aşırı sulama, yapay gübreler, ilaçlama ve seracılık sayesinde tarım üretimi görünüşte artmış olsa da on yıllar içerisinde gezegenimizin topraklarındaki mineral stokları tükendi. Bugün yediğimiz bir sebze dedelerimiz yediği sebzeye göre çok daha az mineral ve vitamin içeriyor. Bu durumdan en çok etkilenen minerallerden birisi de magnezyum.

4-) Alkol: Alkol, idrar yaptırıcı bir maddedir ve idrarla çok miktarda magnezyumun vücuttan atılmasına sebep olur. Ayrıca, alkol sindirim sistemine zarar verdiği için magnezyum dahil çeşitli minerallerin emilimi engelleyebilir. Alkol kullanımı, genellikle dengesiz beslenme ve kusmayı beraberinde getirdiği için de gıdalardan magnezyum alımını azaltır. Bu yüzden, alkol magnezyum eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri olarak görülmektedir.

5-) Kalsiyum Fazlalığı: Kalsiyum ve magnezyum birlikte çalışan iki mineraldir ve kalsiyumun kullanılması için magnezyum gereklidir. Ancak kalsiyum fazla alınırsa magnezyumun gıdalardan emilmesini ve kullanımını engelleyebilir. Bu durum normal gıdalardan kalsiyum alanlarda değil de, daha ziyade kalsiyum takviyesi alanlarda görülür.

6-) Stres: Sinir sistemi magnezyum kullanır ve beyninizi yoran stresli durumlar magnezyum stoklarınızı tüketebilir. Bu yüzden stres, magnezyum eksikliğine neden olabilir. Öte yandan, magnezyum eksikliği de sinir sisteminin çalışmasını bozarak stresi artırır. Bu yüzden stresli bir hayatınız varsa mutlaka magnezyuma dikkat etmelisiniz.

7-) İlaçlar: İdrar söktürücü yada hormonal bazı ilaçlar ile bazı antibiyotikler, magnezyum dengesini bozup eksikliğe yol açabilir. Bu konuda doktora danışmak gereklidir.

8-) Hastalıklar: Crohn ve çölyak gibi çeşitli sindirim sistemi hastalıkları magnezyum emilimini engelleyebilir. Böbrek hastalıkları ise magnezyumun idrarla atılmasına sebep olabilir. Bu konuyu da aydınlatacak merci doktordur.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve İlgili Hastalıklar

Magnezyumun tüm hücrelere gerektiğini ama en çok beyin, kaslar, kalp ve kemiklere faydası olduğu yukarıda anlatmıştık. Magnezyum eksikliği en çok bu söz ettiğimiz organlarda rahatsızlık yaratır. Hafif bir magnezyum eksikliği basit ve geçici belirtiler yaratırken uzun süren veya çok ileri bir magnezyum eksikliği ciddi hastalıklara yol açabilir. Magnezyum eksikliğinden doğabilecek tüm bu belirti ve hastalıkları aşağıda bir arada inceledik.

1-) Sinir Sistemi ile İlgili Belirtiler

Sinir sistemi ve beyin küçük elektrik iletileri ile çalışır ve bunların her biri için magnezyum da dahil çeşitli minerallerin sinir hücrelerinde hazır bulunması gerekir. Magnezyum eksikliğiniz varsa sinir iletilerinde sıkıntılar yaşanır ve basit bazı belirtilerle başlayıp ciddi hastalıklara kadar giden sonuçlar ortaya çıkabilir.

Gerginlik: Düzgün çalışmayan bir sinir sistemi stresle baş etme kabiliyetinizi azaltır ve normalde sizi germeyecek durumlar bile sinirlerinizin bozulmasına sebep olabilir. Eğer aşırı stresliyseniz magnezyum alamıyor olabilirsiniz.

belirti

Uyku Bozukluğu: Öfke ve stresle birlikte ortaya çıkan bir başka belirti ise rahat uyuyamamaktır.

Huzursuz Bacak Sendromu: İstirahat sırasında bacakta uyuşma veya ağrı ile uyku esnasında bacakta istemeden ani bir hareket olması ve uykunun bölünmesi gibi şikayetlerin bütünü bu ad altında toplanır. Bu durum sinir sistemiyle alakalı olduğu için magnezyum eksikliğine işaret edebilir. 

Migren Ağrıları: Migreni olan kişilerde magnezyum seviyesinin ortalamanın altında olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı migrenin magnezyum eksikliğinin bir belirtisi yada sonucu olabileceği düşünülmektedir.

Dikkat Dağınıklığı: Magnezyum eksikliği hem beden de hem de zihin de huzursuzluk sebebidir ve konsantrasyon kaybına sebep olabilir.

Depresyon: Magnezyum eksikliğinizin derecesine göre moralinizin kötü olmasından derin bir depresyona kadar çeşitli etkiler ortaya çıkabilir.

Nörolojik Hastalıklar: Parkinson, alzaymır ve multipl skleroz (MS) gibi sinir sistemi hastalıkları ile uzun süreli ve şiddetli magnezyum eksikliği arasında bağlantı olabileceği düşünülmektedir.

2-) Kas ve İskelet Sistemine Dair Belirtiler

Kasların kasılması için de mineral iyonlarına ihtiyaç vardır ve magnezyum bu süreçte önemli bir rol üstlenmektedir.

Kronik Yorgunluk: Hiç bitmeyen yorgunluk birçok başka hastalık ve vitamin eksikliği yanında kasların zayıf düşüren magnezyum eksikliğine de bağlı olabilir. Bu durum stres ve depresyon ile el ele ortaya çıkabilir.

Kramplar: Kasların kasıldıktan sonra gevşeyip eski haline dönmesi magnezyum sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden kontrolsüz kasılmalar ve kramplar magnezyum eksikliği belirtisidir.

Kontrolsüz Hareketler: Tikler, titremeler, aşırı refleksler, spazm, hareketlerde koordinasyon bozukluğu ve denge bozukluğu gibi durumlar şiddetli magnezyum eksikliğinin belirtisidir ve vakit kaybetmeden doktor müdahalesi gerektirir.

Kemik Erimesi: Magnezyumun vücutta en çok toplandığı doku kemiktir çünkü magnezyum kalsiyum ile birlikte kemiklerin sertliğini sağlamakla görevlidir. Magnezyum olmadan kalsiyum da görevini yapamaz ve osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi hastalığı baş gösterebilir.

3-) Kalp Hastalıkları

magnezyum ve kalp

Magnezyum azlığı kalp kaslarını etkilediği gibi kalsiyum metabolizmasının bozulmasına yol açar ve kalsiyum görevini yapmak yerine damarlarda birikir. Bu yüzden çeşitli belirti hastalıklar ortaya çıkar.

Kalp Ritminde Bozukluk ve Çarpıntı: Kalp kası ve kalbi yöneten sinirlerle birlikte ömür boyu mükemmel çalışmak zorunda olan bir mekanizmadır. Magnezyum eksikliği bu mekanizmanın aksamasına sebep olabilir.

Yüksek Tansiyon: Kan basıncını düzenleyen kalsiyum minerali magnezyum olmadan görevini yapamaz ve hipertansiyon ortaya çıkabilir.

Damar Sertleşmesi: Damar çeperleri kaplayıp damarı daraltan maddeler yağ, kolesterol ve kalsiyum olabilir. Kalsiyum birikimine yol açan şey ise magnezyum eksikliğidir.

4-) Diğer Metabolik Bozukluklar:

Magnezyum, her saniye her hücrenizdeki bir takım hayati reaksiyonlara katılıyor. Bu mineral eksik olunca çeşitli metabolik dengesizlikler boy gösterebiliyor. Bunlardan en önemlileri aşağıda listeledik.

magnezyum içeren sebze

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları: Kasların hareketini düzenleyen magnezyum eksik olduğunda bağırsak hareketlerinin düzeni de bozulabilir. Gaz, kabızlık, ishal, iştah kaybı gibi sıkıntılar magnezyum eksikliğiyle ilgili olabilir.

Potasyum ve Kalsiyum Eksikliği: İnsan vücudu her mineralin birlikte ve belli bir oran içerisinde ahenkli işlemesiyle hayatta kalan bir sistemdir. Magnezyum olmayınca potasyum ve kalsiyum minerallerinin bağırsakta emilimi azalır ve bir şekilde bu mineralleri alsanız bile magnezyum olmadan bunlar görevlerini ifa edemezler.

Diyabet: Şekerin enerjiye dönüşmesinde rol oynayan magnezyumun yokluğu şeker hastalığına da yol açıyor olabilir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Magnezyum eksikliğinin en önemli nedeni yanlış beslenme olduğu için bu durumu gidermenin en iyi yolu da tabi ki dengeli beslenmedir. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, bulgur gibi kepekli tahıl ürünleri, fındık-fıstık türü sağlıklı çerezler; bol magnezyum ihtiva eder ve daha çok tüketilmelidir. Alkol tüketimi varsa derhal kesilmelidir. Belirtileri yoğun olarak yaşayanlar doktora başvurmalıdır. Zira yukarıda anlattığımız belirtiler magnezyum eksikliğinden daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Ayrıca magnezyum eksikliğinin sindirim sistemindeki bir bozukluk yada bazı ilaçlar yüzünden olup olmadığını ancak doktor anlayabilir ve bu durumda tıbbi bir tedavi gerekebilir. Sürekli kusma gibi sebeplerden doğan şiddetli magnezyum eksikliği yani hipomagnezemi, damardan serumla magnezyum takviyesini gerektirebilir. Bunun dışında doktor, magnezyum hapları alınmasını isteyebilir. Bu tür tedaviler kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleşmelidir.

Bu tedbirler dışında, gıdalardan yeterli magnezyum alamadığını düşünenler, cilde sürülen magnezyum yağı ürünlerini kullanabilirler. Bu ürün, bir tür magnezyum tuzu çözeltisidir ve mineralin deriden emilmesi ile dokulara ulaşması prensibine dayanmaktadır. Tabi ki böyle bir ürünü güvenilir ve kaliteli bir kaynaktan temin etmek elzemdir.

Custom Search