Custom Search

Yaz aylarında serinlemek ve ağzımızı tatlandırmak için tükettiğimiz karpuzun sağlığımız açısından pek çok faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda karpuzun besin değerini ve bu bol sulu meyveyi tüketmenin sağlığımıza iyi etkilerini inceleyeceğiz.

Karpuzun Besin Değeri

100 gr. karpuz, 1 gr. protein ve 6 gr. şeker içeriyor. Karpuzda hiç yağ bulunmuyor. Aslında bakarsanız karpuzun ağırlıkça yüzde 90’ından fazlası su. Bu durum karpuzu yaz ayları için mükemmel bir gıda haline getiriyor. Sıcak günlerde vücudumuz hızla su kaybediyor ve dehidrasyonu önlemek için bolca su tüketmek gerekiyor. Karpuz yemek, su ihtiyacımızı gidermenin keyifli ve besleyici bir yolu.

Karpuz Kilo Aldırırmı?

100 gram karpuzda sadece 30 kalori var ve karpuzdaki su metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakmanızı sağlayabileceği gibi midenizi doldurarak başka şeyler yemenize engel olabilir. Bu açıdan karpuz tek başına kilo aldırıcı bir gıda olmadığı gibi zayıflamayı bile sağlayabilir. Yalnız karpuzla birlikte tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğimiz peynir ekmek gibi diğer gıdalara dikkat edin zira karpuz iştah açıcı bir etki göstererek bunları daha çok yemenize yol açabilir. Karpuz peynir diyeti ile zayıflama fikri ise pek gerçekçi değil.

Karpuz Şekeri Yükseltirmi?

Yiyeceklerin kan şekerini yükseltme hızı glisemik indeks adı verilen bir değer ile ölçülür. Karpuzun glisemik indeksi 75’tir ve bu ekmeğin glisemik indeksine yakın, oldukça yüksek bir değerdir. Çok tatlı bir meyve olarak bilinen muzun glisemik indeksinin bile 50 olduğunu düşünürsek karpuzun şeker problemi olanlar için çok iyi bir tercih olmadığını anlarız. Bu yüzden şeker hastaları, karpuz yeme konusunda mutlaka doktora danışarak hareket etmelidir.

Vitamin ve Mineraller

Karpuzun su ve şeker dışındaki besin değerine baktığımızda 100 gr.da günlük C vitamini ve A vitamini ihtiyacınızın yüzde 10 ila 15’ini içerdiğini söyleyebiliriz. Bu ilk bakışta çok yüksek bir miktar değil gibi gözüküyor ama karpuz o kadar kolay ve çok yenilebilen bir meyve ki bir oturuşta birkaç yüz gram karpuz yemeniz gayet mümkün. Bu size günlük A ve C vitamini ihtiyacınızın önemli bir kısmını sağlayabilir. Karpuzda kayda değer miktarda bulunan iki mineral potasyum ve magnezyum. 100 gr. karpuz günlük potasyum ve magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 5’ini karşılıyor.

Likopen

Likopen, karpuza ve domatese kırmızı renke veren doğal bir madde ve faydaları ile beslenme uzmanlarının ilgisi üzerine toplamış durumda. Kanser riskini azaltmak, kalp ve damar sağlığına katkı, antioksidan etki, cildi güneşin etkisine karşı dirençli hale getirmek ve kemik erimesinin önüne geçmek likopenin bilinen birkaç faydası. Likopen, genelde domatesle özdeşleştirilmiş bir madde ama aslında en yüksek oranda likopen karpuzda bulunuyor. 100 gr. karpuzda yaklaşık 5 gr. likopen var. Dahası, karpuzdaki likopenin biyoyararlılık özelliği daha yüksek yani vücutta daha iyi emiliyor. 2000 yılında ABD’de yapılan deneyde karpuz suyu ve domates suyu tüketen kişilerin vücudunda likopen miktarı ölçülmüş ve karpuz suyundaki likopenin kana daha yüksek oranda geçtiği saptanmış. Yani en iyi likopen kaynağı karpuz.

Sitrülin

Sitrülin bir tür amino asit ve doğada en çok karpuzda olduğu için adını da karpuz bitkisinin ilmi adı olan Citrullus Lanatus’tan almış. Sitrülin aslında karpuz kabuğunda en yoğun ama karpuzun kırmızı kısmı ile suyunda  da yeterince mevcut. Faydaları bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir madde olan sitrülin, bazen vücut geliştirenler ve sporcular tarafından sitrülin malat adıyla gıda takviyesi olarak kullanılıyor. Strülin, vücutta olduğu gibi kullanılabiliyor ama bir kısmı da arginin ve kreatin adlı amino asitler ile azot oksite çevriliyor. Sitrülin ve vücutta sitrülinden üretilen bu bileşiklerin ortak faydalarını şöyle sıralayabiliriz: Kas gücünü ve dayanıklılığını artırmak, geç yorulmayı, yorgunluğun giderilmesini ve daha uzun süre ve daha enerjik hareket etmenizi sağlamak, damarları rahatlatarak kan dolaşımını kolaylaştırmak, kalp ve damar sağlığına katkı, damarları genişletme sayesinde sertleşme sorununu giderici etki, kasların iyileşmesini hızlandırma ve kas büyümesini arttırma.Böyle süper faydaları olan sitrülini içeren karpuz adeta doğal bir doping maddesi.

Sonuç: Bu Yaz Karpuz Yiyin

Sonuç olarak, doğanın bize sunduğu bu muhteşem meyveyi soframızda bulundurmak gerek. Şeker sorunu olanlar dışındakiler karpuzsuz kalmasın. Karpuzun besin değerinden en iyi şekilde yararlanmak için karpuzun olgun olması önemli. Özellikle likopen, kırmızı karpuzda çok daha fazla bulunuyor. Tabi ki bu durumda iyi karpuz seçme yeteneğimizi kullanmak gerekiyor.

1-) usda.gov

2-) examine.com

Custom Search