Custom Search

Balıkçı tezgahlarındaki çeşit çeşit balık arasında hamsi her zaman en çok tercih edilenlerden biri olmuştur. Gerçekten hamsi sağlık açısından oldukça iyi bir balık tercihi. Hamsinin niye en iyi balıklardan biri olduğunu merak edenler için hamsinin faydalarını ve besin değerini inceledik.

Protein Kaynağı

100 gr. çiğ hamside 20 gr protein yani yetişkin bir insanın günlük protein gereksiniminin yaklaşık yarısı vardır. Bilindiği üzere protein bedendeki bütün dokuların yapı taşı oldugu gibi yaşam fonksiyonlarını kontrol eden enzim ve hormonlar da proteinden oluşur. Protein, yeni dokuların oluşması ve mevcut dokuların onarılmasında görev aldığı için bilhassa çocuklar için çok önemlidir.

Kalorisi Düşük

Fit bir vücuda sahip olmak isteyenlere de bol proteinli ama düşük kalorili yiyecekler önerilir. Hamsinin kalorisi azdır. 100 gr. hamside sadece 130 kalori vardır ama yağda kızartma yapılırsa kalorisi artar. Bu yüzden doğru pişirilmiş hamsi kilo aldırmaz hatta diyet yapanlar için uygun ve besleyici bir gıda olabilir. Hamsinin kendinden gelen yağı ağırlıkça sadece yüzde 5'tir ve bu yağ, omega-3 gibi sağlığa faydalı ve gerekli yağları içermektedir.

Omega-3

Hamsinin en önemli faydası omega-3 temel (esansiyel) yağ asitleri açısından zengin bir balık olmasıdır. Omega-3 yağ asitleri gıdalardan alınması zorunlu olan ve çeşitli faydaları yanında bilhassa kalp ve beyin sağlığı açısından önemli maddelerdir. Omega-3, kalp hastalıklarını önler ve kötü kolesterolle savaşır. Ayrıca çocuklarda beyin gelişimi, yetişkinlerde beynin Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklardan korunmasında omega-3’ün rolü vardır. Balıklarda ve hamside bulunan omega-3 çeşidine dokosaheksaenoik asit denir ve vücutta herhangi bir işleme gerek kalmadan doğrudan beynin yapısına katılır. İşte bu yüzden hamsi beyne en yararlı yiyecekler arasındadır.

Vitaminler

Hamsi çok çeşitli vitaminleri içeren bir besindir. B2, B12, D, E ve K vitaminleri az miktarda vardır. Niyasin yani B3 vitamini açısından ise hamsi en zengin balıklardan birisidir. Niyasin, çeşitli hormonların üretilemsinde görev alan, metabolizmayı düzenleyen ve beyin sağlığı için vazgeçilmez bir vitamindir. Eksikliği pellegra adı verilen deride yaralar, ishal ve bunamaya yol açan bir hastalığa sebep olur. 100 gram hamsi günlük B3 yani niyasin ihtiyacınızın tamamına yakınını karşılayarak niyasin eksikliği ihtimalini ortadan kaldırır.

Mineraller

Hamsi, bütün mineralleri içermesi açısından mükemmel bir besin sayılabilir. Özellikle selenyum, fosfor, demir ve kalsiyum açısından zengindir. 100 gram hamsi günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birini sağlayabilir ve fosforla birlikte kalsiyum güçlü kemik ve dişler için en gerekli iki maddedir. Demir ise kan yapar. 100 gram hamsideki demir bir erkeğin günlük ihtiyacını yarısı, kadının ihtiyacının ise dörtte biridir.

Doğal ve Sağlıklı Bir Balık

Eğer çiftlik balığı yemek istemiyorsanız hamsi sizin için kesin çözümdür. Hamsi çok ucuz olduğu için edilecek kar, balık çiftliği kurmanın maliyetini karşılamamaktadır. Bu yüzden çiftlikte hamsi üretmek diye bir şey söz konusu değildir. Tam tersine fazla hamsiler balık unu yapılıp çiftlik balıklarına yedirilmektedir.

Deniz balıklarındaki civa, kurşun ve kadmium balığın nerede avlandığına bağlı olarak az veya çok olabilir ama genel olarak hamsi, zehirli madde oranı en az balıklardan biri olarak kabul edilmektedir.Bunun birinci sebebi denize dökülen zehirli ağır metallerin dibe çökmesi ve dipte yaşayan canlıların bunlara daha çok maruz kalmasıdır, mesala midye… Hamsi ise denizin yüzeyinde yakın yaşayan bir balıktır. Öteki sebep ise biyomagnifikasyon olarak bilinen süreçtir. Biyomagnifikasyon, öteki canlıları yiyen canlıların zehirli maddeleri daha yoğun bir şekilde bedenlerinde depolaması durumudur. Yani küçük balıkları yiyen büyük balıkların vücudunda daha yüksek oranda civa, kurşun vs. birikir, mesela lüfer… Hamsi ise zaten ufacık bir balık olduğu için diğer balıkları hiç yemez.

Hamsi Nasıl Tüketilmeli?

Araştırmalar, balıkları yağda kızartmanın omega-3 temel yağ asitlerini öldürebileceğini göstermektedir. Ayrıca yağda kızartılmış balıkta çok daha fazla kalori vardır. Buna göre fırında pişirilen hamsi buğulama, yağda kızartılarak yapılan hamsi tavadan daha sağlıklıdır, demek yanlış olmaz. 

1-) http://www.nrdc.org/health/effects/mercury/guide.asp

Custom Search