Custom Search

Kuzey Amerika kökenli mor yapraklı çiçekli bir bitki olan Ekinezya yada diğer adıyla Kirpi Otu, ilk önce Amerikan yerlileri tarafından tedavi amaçlı kullanılmıştır. Zamanla ABD’liler tarafından keşfedilen ekinezya, günümüzde bu ülkede en çok tercih edilen bitkisel ürünlerden birisidir. Ülkemizde genelde çay olarak tüketilen ekinezyaya gösterilen ilginin sebeplerini ve bu bitkinin faydalarını öğrenelim.

Konu ekinezya olunca akla ilk gelen soru gribe iyi gelip gelmediği. Bu konuda yapılan deneylerin bir kısmında soğuk algınlığı belirtileri ilk görüldüğünde ekinezya takviyesi almaya başlayan kişilerin hastalığı önemli ölçüde çabuk atlattıkları ve hastalık süresince belirtilerin de hafiflediği tespit edilmiştir. Bazı deneylerde ise ekinezya çok az etkili çıkmıştır. Farklı sonuçların sebebinin farklı dozlarda ve farklı türde ekinezyanın kullanılmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bitkinin kökünün değil de toprak üstündeki kısmının daha etkili olduğu iddialar arasında. Bir de sürekli ekinezya alan kişilerde hastalığa yakalanma oranı aynı kalmış. Yani ekinezya uzun süre durmadan kullanıldığında iyi etkileri azalıyor. Bunun yerine ihtiyaç ortaya çıktığında kısa süreli tüketilmesi daha uygun gözüküyor.

Yapılan pek çok araştırmanın bütününe bakıldığında ekinezyanın az yada çok soğuk algınlığına karşı olumlu bir etkisi olduğu söyleyebiliyoruz. Peki ekinezyaya bu özelliğini veren nedir? İçindeki aktif maddelerden bazılarına bakalım.

Kafeik asit türevleri: Antioksidan ve iltihap giderici özelliğe sahip bu bileşikler bağışıklık sistemi hücrelerinden makrofajları daha aktif hale getiriyor.

İnülin: Ekinezya kökünde bol miktarda bulunan madde yine bağışıklık hücrelerini harekete geçiriyor.

Ekinasein: Antibakteriyel özellikleri olan bir madde.

Gene deneyler gösteriyor ki kısa süreli olarak Ekinezya tüketen kişilerde mikroplara karşı savaşan akyuvar sayısı artıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya bitkisi soğuk algınlığı dışında bazı rahatsızlıklara karşı da kullanılıyor.

Mesela, ekinezya içen kişilerde bulunan ayak mantarının gerilediği söyleniyor. Bu konuda araştırma yok ancak antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici olduğu için doğru olabilir.

Mor çiçekli bitkinin iyi geldiği düşünülen bir başka rahatsızlık da idrar yolları enfeksiyonu. Bu yöndeki faydası halk arasında ve bitkisel tedavi uzmanlarınca sık sık dile getiriliyor ancak kesin bir bilimsel veriye ulaşılmadığını hatırlatmalıyız. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonla savaşına katkı sağlıyor olabilir.

Ekinezyanın sık dile getirilen ancak bilimsel olarak kanıtlanmamış bir başka faydası da uçuklara iyi gelmesi. Antibakteriyel etkisi sebebiyle bunun da bir ölçüde doğru olma ihtimali var.

Ekinezyanın bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesine karşı da faydalı olduğu iddia edilse de bu doğru değil. Saman nezlesi ve diğer alerjiler, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinden doğar ve ekinezya bağışıklık sistemini harekete geçiren bir bitki olduğundan alerjiye iyi gelmeyi bırakın, daha da kötüleştirebilir.

 

Custom Search