Custom Search

Cildi ve saçları canlandırması ilk akla E vitamini faydaları arasında. Cilt tarafından emilebilen E vitamini kremlerde sıkça kullanılıyor. Ancak gıdalarla mutlaka alınması gerek. Bebeklerde 4-5 mg’dan başlayan günlük E vitamini ihtiyacı, ergenlik çağındakiler ve yetişkinlerde 15 mg. Emziren annelerin ise günde 19 mg bu vitaminden alması öneriliyor.1

Peki E vitamini en çok hangi besinlerde bulunuyor? Genel olarak yağlı bitkilerde bolca E vitamini var, diyebiliriz. Zira, bu vitamin yağda çözünüyor. En önemli E vitamini kaynağı yiyeceklerden bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.

Fındık- 100 gr.da 15 mg- Karadeniz bölgemizin her derde deva muhteşem ürünü fındığı ne kadar övsek yetmez. Yüz gramı günlük E vitamini ihtiyacınızı karşılamakla kalmıyor. Manganez ihtiyacınızın üç katını, magnezyum ihtiyacınızın yarısını, kan yapıcı demirin üçte birini ve dişler için gerekli fosforun yüzde 40’ını size sağlıyor. B vitaminleri açısından da çok zengin fındığın tüm dünyada yüzde 75’i Türkiye’de üretiliyor. Galiba, E vitamini hapı almamıza pek gerek yok.

Badem-100 gr.da 26 mg- Gerçek bir süper besin olan bademden bir avuç yedikten sonra o gün E vitaminiyle işiniz bitiyor. Tıpkı fındık gibi çeşit çeşit mineral de almış oluyorsunuz. Çinko ve kalsiyum bile içeren badem ayrıca iyi bir protein kaynağı. Ülkemizin badem üretiminde ilk onda olduğunu da unutmayalım.

Ayçekirdeği-100 gr.da 35 mg-Sivilce yapıyor, diye küçümsediğimiz ayçiçeği de meğer vitamin deposuymuş. Bu arada rakamlar kabuksuz, ayıklanmış ayçiçeğine ait. Bu yüzden bir miktar çitlemeniz gerekebilir. Ama sık sık çitleyen biriyseniz, E vitamini alıyor muyum, diye endişe etmeniz için pek de bir sebep kalmıyor.

Ayçiçek yağı-100 gr.da 41 mg-Siz yine de fazla yağlı yemeyin.

Zeytin-100 gr.da 1,5 ila 3,5 mg-Zeytin çok çeşitleri olan bir gıda maddesi. Yağda çözünen E vitamini daha çok yağlı zeytinlerde bulunuyor.

Zeytinyağı-100 gr.da 14 mg-Ayçiçek yağıyla karşılaştırıldığında aslında E vitamini açısından oldukça fakir bir besin zeytinyağı. Yine de listemiz de yer almayı hak ediyor.

Fıstık Ezmesi-100 gr.da 9 mg-Bu enerji deposunu tek başına vitamin için yerseniz bayaşı kilo aldırabilir. Ancak sporcular ve çocuklar için güzel bir kahvaltı malzemesi.

Ispanak ve Pazı-100 gr.da 2 mg-Sebzelerden arasından E vitamini en çok içeren bu ikisi. Ancak ıspanak ve pazının asıl besin değerini K vitamini oluşturuyor. Bu sebzelerin 100 gramında günlük ihtiyacınızın üç-dört katı kadar K vitamini buluyor.

1-) mayoclinic.org

Custom Search