Custom Search

Kemiklerin büyümesi için çocukların D vitamini alması gerektiğini hepimiz duymuşuzdur. Peki acaba bu vitamin vücudumuzda nasıl bir işleve sahip ki büyümeye yardımcı oluyor. D vitamini kemikleri nasıl güçlendirir ve başka ne işe yarar görelim.

Bilindiği üzere kemiklerimiz büyük ölçüde kalsiyumdan oluşur ve D vitamini bu mineralin bağırsaklardan emilimini sağlayan maddedir. D Vitamini bu işi, kalsiyuma bağlanarak kana geçmesine yardım eden kalbindin adlı proteinin sentezini tetikleyerek yapar. Kanda belli bir kalsiyum yoğunluğunun sağlanması yeni kemik oluşumu ve eski kemik dokularının yenilenmesi için zorunlu. Bu durum D vitaminini özellikle kemikleri sürekli büyüyen çocuklar için vazgeçilmez kılıyor ama büyüklerin de D vitaminine ihtiyacı var çünkü kemiklerimizin kaybettiği kalsiyumu sürekli yenilemesi gerek. Bu vitaminin eksikliği çocuklarda raşitizm, büyüklerde ise kemik erimesine yol açıyor. D vitamini kalsiyumun vücuda girmesine yardımcı olmakla kalmıyor, bu mineralin seviyesi düştüğünde böbreklerden atılmasının yavaşlatarak kandaki seviyesi koruyor. Ayrıca, kalsiyumun kemiğe dönüşmesiyle ilgili mekanizmaları düzenlediği düşünülüyor. Kısacası, D vitamini kemik sağlığı demek.

Kalsiyum vücudumuzda en çok bulunan mineral olduğu için çok söz ettik ama bir de fosfor var. D vitamini, fosfor emilimini de sağlıyor. Fosfor ve kalsiyum kemikler kadar dişlerimizi de güçlendiren maddeler. Dişlerin yapısı kemiklerden biraz farklı ve açıkta oldukları için çürümeye maruz kalabiliyor. Bu yüzden dişlerin mineral tabakasının kalsiyum ve fosforla takviye edilmesi çok önemli. Araştırmalar, D vitamininin diş çürüklerini de azalttığını gösteriyor.1

Sinir sistemiyle ilgili işlevi tam olarak bilinmese de, D vitamini insan beyninde bulunan bir madde. Bu durumda D vitamininin sinir sistemi açısından bazı görevleri olabilir. Nitekim, son yıllarda yapılan pek çok çalışma D vitamini eksikliğinin bunama, şizofreni, alzaymır, parkinson gibi nerolojik rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini artırdığını gösteriyor.

Beyne iyi gelen D vitamininin ayrıca beyindeki açlık ve vücut ağırlığı kontrol eden merkezlerin çalışmasını düzenlediği düşünülüyor. 2014 yılında yapılan bir deneyde obez ve D vitamini eksikliği belirtileri olan 218 kadın diyete başlatılarak bir kısmına D vitamini desteği veriliyor. D vitamini desteği alanlardan vücutta gerekli vitamin yoğunluğunu elde edenlerin bir yıl sonunda ortalama 8,5 kg verirken, vitamin eksikliği devam edenler ortalama 5,6 kg verebildiği görülüyor.2 Demek ki D vitamini vücut ağırlığının sağlıklı bir seviyede tutulmasına da yardımcı oluyor. Tabi ki bu çok miktarda D vitamini alırsanız zayıflayacağınız anlamına gelmiyor. Bu araştırma sonuçları sadece D vitamini eksikliği olup da bu eksiği giderenleri kapsıyor. Gereğinden fazla D vitamini almak ise kilo vermenizi sağlamaz ve sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Faydaları saymakla bitmeyen D vitamini bağışıklık sisteminde de yarıyor. Mikropları ve kanser hücrelerini yok eden T hücrelerinin faaliyeti D vitamini sayesinde artıyor. Tabi bu hastalıklarında azalması anlamına geliyor. En bariz etkisi soğuk algınlığına. Bilim adamlarına göre kışın solunum yolu enfeksiyonlarının artması, güneş alamamakla ilgili. Deney sonuçlarına göre kışın D vitamini takviyesi alanlar gribe daha az yakalanıyor.3

Son olarak D vitamini kanseri önlüyor olabilir. Bilim adamları, yeterince D vitamini alanlarda başta kolon kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerinin görülme sıklığının azaldığını söylüyor.4

D vitamini için pek çok işlev saydık ama muhtemelen daha bilmediğimiz birçok işe yarıyor. Daha yapılması gereken çok araştırma var. Kesin olan, sağlığımız için son derece gerkli bir madde olduğu. Güneş ışınları yardımıyla vücutta üretilebildiği gibi; balık, süt, yumurta gibi besinlerde de D vitamini var.

1 - sciencedaily.com

2 - lef.org

3 - huffingtonpost.com

4 - cancer.gov

Custom Search