Custom Search

Çay üzümü, ayı üzümü gibi birçok adla anılan yaban mersini son zamanlarda marketlerin kuruyemiş reyonunda sıkça rastladığımız bir ürün haline geldi. Dondurması ve reçeli de bulunan yaban mersininin kurutulmuş hali besin değeri açısından daha yoğun ve sağlığımız açısından önemli faydalar sağlama potansiyeline sahip. Peki yaban mersininin faydalarını biliyor muyuz?

Üzüm ve böğürtlen türünden meyvelerde bolca bulunan ve bu meyvelerin kırmızı-mavi rengini veren antisiyoninler, yaban mersini meyvesinde de yoğun şekilde bulunur. Güçlü antioksidan özelliğe sahip bu maddelerin kılcal damarları güçlendirdiği, kan basıncını düzenlediği ve dolaşım sisteminin dayanıklılığı artırdığı biliniyor. Bu açıdan yaban mersini yemek kalp sağlığı açısından yerinde bir seçim. Antisiyonin maddesinin bir diğer önemli faydası kan şekerini yükselmesinin önüne geçmesi. Denyler gösteriyor ki yaban mersini, kan şekeri seviyesini düzenliyor ve insülin hormonunu güçlendiriyor.

Yaban mersini, iltihap giderici bir etkiye de sahip. 2014 yılında Finlandiya yapılan bir araştırma, yaban mersininin dengesiz beslenme ve obezite sonucunda vücutta oluşan iltihapları ve yüksek tansiyonu azaltabileceğini gösterdi. Yaban mersininin zayıflamayı sağlayabileceğini söyleyenler de var ama bu yönde bilimsel veriye sahip değiliz.

Yaban mersini deyince en çok akla gelen fayda gözleri güçlendirmesi olsa gerek. Aslında gözlere etkisi yine antisiyoninle ilgili. Damarları güçlendiren ve kan şekeri ile kolesterolü düşüren bu madde, göz merceğini de katarakt oluşumuna karşı korumuş oluyor. Çünkü göz merceğine zarar verip katarakt oluşumuna yol açan en enemli etkenler dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve yüksek kan şekeri. Yani yaban mersini yerseniz gözünüzle ilgili bir problem yaşama ihtimaliniz azalıyor, göz sağlığınız korunuyor. Bu etki özellikle şeker hastaları için faydalı olabilir çünkü bu rahatsızlık gözü de tehdit ediyor.

Peki yaban mersini bunu dışında gözlerimizi keskinleştirilebilir mi? Yaban mersinin karanlıkta görme yetisini artırdığı, görüşü netleştirdiği konusunda pek çok iddia var. Bu iddiaların bir yere kadar doğru olduğu da şüphe götürmez. Göz dokularını koruyan bir gıda tabi ki görmemize olumlu katkı yapacaktır. Ancak, bu alanda henüz yapılan ciddi bir bilimsel araştırma mevcut değil. Bu yüzden yaban mersini gözü koruyor, diyebiliyoruz ancak uzağı görmenizi sağlar yada gece görmenizi sağlar demek için henüz erken.

Çok faydaları olan bu meyveyi nasıl tüketmeliyiz sorusuna gelince, taze olarak yenebilen ve çayı yapılabilen bir meyve yaban mersini. Dondruma ve reçel olarak da rastlıyoruz. Ama marketlerde genelde kurutulmuş olarak satılıyor. Yaban mersini kurusu hem elde etmesi ve saklaması kolay, hem de içinde bulunan faydalı maddeleri çok daha yoğun bir şekilde bize sunuyor. Kanımca kurutulmuş yaban mersini bu açıdan en uygun seçim.

Custom Search