Custom Search

Tatlı olmasının yanında çok hafif ekşi lezzeti ile farklı bir aroma sunan tropikal meyve ananas genellikle farklı tadı nedeniyle tercih edilen bir gıda. Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’da yetişen ananasın tadı yanında sağlığımıza önemli faydaları da söz konusu. Bu yazımızda, ananasın faydaları nelerdir, sorusunu yanıtlıyoruz.

Ananasın besin değeri:

Ananasın 100 gramında 50 kalori bulunur ve bu neredeyse tamamen meyve şekerinden gelmektedir. Ananasta eser miktarda protein vardır ve hiç yağ yoktur. Şekerli su içinde satılan ananas konservelerinin kalorisinin doğal olarak daha yüksek olduğunu da belirtelim. Ananasın lif içerigi, lif açısından zengin bir meyve sayılmasına yetecek ölçüde değildir. Öte yandan, ananastaki lifin tamamına yakını suda çözünmez liftir. Bu lif çeşidi, bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununa yardımcı olur. Ananasta kayda değer miktarda bulunan vitamin ve mineraller, C vitamini ile manganezdir.

C vitamini deposu - 100 gram ananasta yaklaşık 48 mg C vitamini bulunur ve bu yetişkin bir insanın günlük ihtiyacının yarısından biraz fazladır. Bir başka deyişle birkaç dilim ananas yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Hem nefis bir meyve yiyip hem de sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi C vitaminini almak istiyorsanız ananas tercihiniz olmalı.

Manganez deposu – 100 gram ananas, günlük manganez minerali ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 40’ını içermektedir. Vücutta pekçok işlevi olan manganez özellikle sağlıklı bir sinir sistemi ve sağlam kemikler için gerekli bir maddedir. Manganezin kolesterol ve kan şekerinin düzenlenmesinde de etkili olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, şeker hastalığı ile vücutta maganezin düşük oranda olması arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir.Manganezin bir başka görevi de Süperoksit Dismutaz adlı antioksidanın üretilmesine katkı sağlamaktır. Bu madde hücrelerin metabolik faaliyetleri sırasında ortaya çıkan serbest oksijeni bloke ederek hücrelerin zarar görmesini engellemektedir.

Bromelain

Ananasın faydaları arasında kuşkusuz en önemlisi brolemain maddesini içermesi. Bromelain, çeşitli enzimlerden oluşan bir karışımdır ve doğada sadece ananas bitkisinde bulunur. İnsan sağlığına dikkat çekici olumlu etkileri olan bitkisel mucize bromelain, gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Bromelainin faydalarına bir göz atalım.

Sindirime Yardımcı

Bromelain proteaz enzimlerinden oluşur yani proteinleri sindiren enzimler. Bu sayede, bromelain protein içeren gıdaların sindirimini kolaylaştırabilir ve vücudunuzun proteinden daha iyi faydalanmasına katkı sağlayabileceği gibi hazımsızlık, mide yanması ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir.

İltihapları Giderir ve Dokuları İyileştirir

Bromelain antienflamatuar yani iltihap giderici bir maddedir. Yaralar ve enfeksiyonlar sonucu oluşan şişmeyi, acıyı ve ağrıyı önleyebilmektedir. Bromelainin yaraların iyileşmesini hızlandırdığı yönünde ciddi araştırma sonuçları mevcuttur. Artrit gibi eklem ağrısına yol açan hastalıklarda bromelain ağrıyı azaltıcı etki gösterebilir ancak bu konudaki araştırmalar yeterli değildir.Bromelain, sporcular ve bilhassa vücut geliştirenler için önemlidir çünkü egzersiz sonucu ortaya çıkan kas ağrısını azalttığı ve kas yenilenmesini hızlandırdığı düşünülmektedir.

Antibakteriyel Etki

Laboratuvar ortamındaki deneylerde bromelainin bazı bakteri ve virüsleri öldürdüğü görülmüştür. Bromelainin, sinüslerin şişmesi ve saman nezlesi gibi problemleri de hafiflettiği iddia edilmektedir.

Kanserden Koruyor

Bromelain maddesinin kansere karşı koruma sağlayabileceği yününde ciddi araştırma sonuçları mevcut.Klinik deneyler ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre bromelain, tümör hücrelerinin büyüme ve yayılmasını engellediği gibi bağışıklık hücrelerinin kanser hücrelerine karşı harekete geçmesini sağlıyor.

Faydaları saymakla bitmeyen böyle bir enzimi içeren ananas meyvesi kesinlikle es geçmemek gereken bir yiyecek. Unutulmaması gereken nokta ananastaki bromelain miktarının gıda takviyesi olarak kullanılan saf bromelaine göre daha düşük olduğu. Bu yüzden iyi etkilerini hemen görülmeyebilir. Ancak yinede zaman zaman ananas yemenin sağlığınız açısından çok yerinde bir seçim olduğu şüphe götürmez.

1-) umm.edu

2-) umm.edu

3-) H. R. Maurer, Bromelain: biochemistry, pharmacology and medical use, Cellular and Molecular Life Sciences, 58 (2001), pp. 1234–1245

Custom Search